9. Sleduj tú čiaru!

Zadanie: naprogramuj svojho robota tak, aby sledoval čiaru, z ktorej bola vytvorená neviditeľná ohrada.

Cieľ: využiť vedomosti získané z predchádzajúcich úloh, programovať podmienku

Poznámka pre učiteľa: Sledovanie čiar je "svätým grálom" robotiky, preto nemôže chýbať ani v jej základoch. V tejto úlohe ide o sledovanie čiary pomocou jedného senzora. Jedná sa teda skôr sledovanie hrany, ale pre žiakov je to dostatočne inšpiratívne. Štandardne sa používajú dva senzory, aby robot vedel na ktorú stranu sa má otáčať. Jedným senzorom vieme sledovať iba jednu hranu z vnútornej alebo vonkajšej strany a teda nie je možné pracovať s križovatkami.

Podstatou algoritmu je cikcakovitý alebo vlnkovitý pohyb robota. Ideálne je použiť rozhodovanie (podmienku resp. switch) na základe hodnoty zo senzora. Na bielej (štandardne hodnota vyššia ako 50) ide robot rovno alebo smerom k čiernej a na čiernej smerom k bielej. Najdôležitejšie je nájsť správny pomer medzi rýchlosťou robota, spôsobom otáčania (pozri Nech sa hýbe sám!) a prípadným polomerom oblúka.