Dobot Magician

Ukážka toho, že ak nemáte kam dať peniaze, môžete si zakúpiť naozaj krásne robotické rameno s množstvom funkcií a využití na predmetoch ako je informatika, chémia, fyzika, technika a i. Vymeniteľné nástroje umožňujú 3D tlač mini objektov, programované kreslenie perom, laserové gravírovanie do kože či dreva, uchytenie pomocou vákuovej pumpy a manipuláciu s predmetmi pomocou zveráka. Množstvo portov, wifi a bluetooth zvyšujú jeho využiteľnosť. Viac informácií nájdete na www.dobot.sk alebo www.dobot.cc.

Verzie na trhu: Originál Basic Dobot je bez lasera, joysticku, wifi a bluetooth, na Slovensku sa však predáva rozšírená Education verzia. K Dobotovi sa dá dokúpiť posuvný pás so senzorom predmetov a farebným senzorom na 3 farby. Taktiež sa dá dokúpiť aj posuvná koľajnica pre Dobota.

Ceny

Dobot so všetkým príslušenstvom a softvérom - 1799 €,

posuvný pás - 479 €,

koľajnica - 1319 €.

Obsah: robotické rameno, nabíjacia batéria, USB kábel, nástavec na 3D tlač s filamentom (200 g PLA), nástavec s laserom, držiak na pero s perom, pneumatický zvierací nástavec (gripper), nástavec s vákuovou pumpou, bluetooth modul, wifi modul, joystick.

Programovacie prostredia: DobotStudio je komplexný softvér (podľa dostupných informácií je free) na prácu s Dobotom aj v slovenskom jazyku. Umožňuje ovládanie ramena bez nutnosti programovania (zapamätávanie polohy ramena a zopakovanie sekvencie), programovanie robota prostredníctvom integrovaného Blockly (blokový programovací jazyk podobný Scratchu) ale aj kódovanie priamo v Pythone. Program sa dá stiahnuť na www.dobot.cc/downloadcenter. Robot sa dá diaľkovo ovládať aplikáciou cez mobil či tablet ale samozrejme aj vlastným joystickom.