Robot NAO

Úžasný humanoidný robot s výškou 57 cm a hmotnosťou 5,4 kg s podporou slovenčiny vyvinutý vo Francúzsku v roku 2008. Jeden z prvých profesionálnych komerčných programovateľných humanoidov, určený len pre tých ktorý naozaj majú peniaze. K počítaču je pripojiteľný cez USB alebo wifi. Dokáže využívať umelú inteligenciu a v súčasnosti sa používa na vyučovanie programovania, ale aj na marketingové účely (ak nestačia banery a letáky). Na Slovensku sa podľa informácii od predajcu etechnology.sk nachádza robot na cca 50-tich školách z toho sú 3 základné. Predajca poskytuje aj prenájom robotov.

Verzie na trhu: verzia V5 sa dá zakúpiť v oranžovom a modrom prevedení (prípadne vlastná farba). Nová verzia resp. Naov brat je Pepper s dotykovým displejom a kolesovým pohonom určený na bussiness účely napr. ako recepčný v hotely.

Ceny: niekde okolo 7500 € , zakúpiť alebo prenajať sa dá na etechnology.sk/produkt/robot-nao/

Obsah: 25 motorov pre pohyb, 2 kamery pre interakciu s okolím umiestnené na hlave, 4 mikrofóny, 2 reproduktory, 4 sonary (vzdialenosť od 0,05 m do 3 m), 2 IR senzory na prednej strane, 36 senzorov pre zisťovanie polohy robota, 48 LED diod po celom tele, 1 gyrometer a akcelerometer pre zisťovanie rýchlosti, dotykové senzory na hlave, rukách a nohách. Batéria vydrží 1,5 hodiny. Súčasťou dodania je odolný plastový kufor s kolieskami a rukoväťou s transportným boxom.

Programovacie prostredia: C++, .NET, Java, Python, MatLab. K robotovi je dodávaný free softvér Choregraphe, ktorý je vhodný tak pre začiatočníkov ako aj pre pokročilých. Program umožňuje simulovať akcie robota. Následne umožňuje spojenie s robotom cez Wifi alebo Ethernet. Certifikované školenia realizuje Národný ústav robotiky www.nacero.sk.