2. Ovládni ho!

Zadanie A: Svojho robota otestuj tým najjednoduchším spôsobom - ovládaj ho na diaľku. Na mobil alebo tablet si stiahni aplikáciu EV3 Mindstorms Commander (https://play.google.com), spáruj robota cez bluetooth so zariadením a vyber si spôsob ovládania. Prekonávaj prekážky, pozoruj princíp otáčania robota, snaž sa obchádzať prekážky čo najefektívnejšie.

Zadanie B: Pokús sa robota zrýchliť - väčšie kolesá. Svoje zručnosti predstav aj ostatným.

Cieľ: spojiť robota prostredníctvom bezdrôtovej technológie s mobilným zariadením a ovládať ho, získať praktické zručnosti pri práci s ovládaním robota, pochopiť princíp otáčania robota.

Poznámka pre učiteľa: Pri spájaní robota s počítačom cez bluetooth sa musí najprv spárovať robot s PC, pričom sa nainštalujú ovládače. Až potom sa môže robot bez problémov spárovať s programom. Návod na skonštruovanie si špeciálneho ovládača s použitím ďalšej programovateľnej kocky nájdeme v programe EV3-G (Model Expansion Set alebo Model Core Set / Model Instructions / Remote Control).


Súhrn možností diaľkového ovládania robotov Lego Mindstorms:

  • IR ovládač z LMHE - priamo v kocke treba spustiť funkciu IR Control, nastaviť požadované kanály (chanels) a na ovládači prepnúť na správny kanál podľa toho, aké motory chceme ovládať. Štandardne ovládame motory A+D alebo B+C. Ovládač má 4 kanály, programy sú dva a teda každý program je pre dva kanály. Infrečervený senzor sa dá použiť aj ako jednoduchý merač vzdialenosti. Výhodou je, že pre IR ovládač si môžete vytvoriť vlastný program. Nevýhodou je, že dosah je cca 2-4 metre a mali by ste ovládačom mieriť priamo na prijímač.
  • aplikácie pre mobilné zariadenia (Android/iOS) - oficiálna aplikácia od Lega "EV3 Mindstorms Commander". Môžte však použiť aj mnoho iných aplikácií z Obchodu Play play.google.com. Osobne odporúčam RemotEV3 (https://play.google.com/store/apps/details?id=tanas.ca.ev3controller), nakoľko umožňuje dôkladne nastaviť ovládanie všetkých motorov (napr. ramená), má citlivé dotykové ovládanie v súradnicovom systéme, ale umožňuje aj ovládanie pomocou polohového senzoru zariadenia (nakláňaním zariadenia). Podobné sú aj aplikácie EV3 PAD
  • Remote Control v NXT-G - výborná malá utilita, ktorú nájdete priamo v prostredí oficiálneho programovacieho jazyka NXT-G > Tools > Remote Control. Žiaľ nezachovali ju aj pre EV3 :(

  • ovládanie pomocou druhej EV3 kocky cez bluetooth - veľmi zaujímavý spôsob, treba si však naštudovať programovanie posielania a prijímania správ prostredníctvom bluetooth. To môžete napríklad vo videotutoriále od nadšenca Builderdude35, ktorý má kompletný youtube kanál o EV3: 

  • PS2 wireless ovládač - je nutné si zakúpiť špeciálny Wireless controller PSP Nx v4, ktorý dokáže prijímať a spracovať signál z klasického bezdrôtového PS2 ovládača. Oficiálny výrobca a dodávateľ je www.mindsensors.com za 42,95 $ (+ clo). Set s ovládačom je za 59,95 $ (+ clo). Kúpiť sa dá aj u dodávateľa pre Európu www.generationrobots.com. K prijímaču je potrebné z oficiálnej stránky stiahnuť samostatný príkazový blok pre NXT-G alebo EV3-G. 

Usporiadajte si malé preteky na čas, pri ktorých si všetky skupiny prezrú a porovnajú svojich robotov. Použite prekážky na obchádzanie v pravých uhloch ale aj oblúkoch. 

Základy robotiky na základnej škole
2017-2024
LEGO® je ochranná známka skupiny spoločností LEGO, ktorá túto stránku nesponzoruje, neautorizuje ani nepodporuje.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky