Simulátory

Ideálny stav na kvalitnú výučbu robotiky je zabezpečenie robota pre každého žiaka. To asi nie je možné na žiadnej normálnej slovenskej škole. Postačujúci stav je, keď žiaci pracujú v skupine maximálne s 3 žiakmi. Týmto systémom sa podporuje aj tímová práca, čo je ďalší dôležitý aspekt pri väčšine robotických súťaží. Ak na škole nemáme dostatok robotov je ideálne začať, alebo nahrádzať robotov inými spôsobmi a teda robotickými simulátormi. Nie je to dokonalá náhrada, ale v niektorých situáciách je postačujúca. 


CS2N.ORG (NOVINKA 2023)

https://www.cs2n.org/curriculum?name=&%5Btags%5D%5B9%5D=lego - prostredie vyvinuté na Carnegie Mellon University pre žiakov a učiteľov. Množstvo lekcií, návodov a postupov pre učenie sa programovania robotov na báze Lega ale aj Vex či Arduino. Možnosť využiť virtuálne prostredie je v niektorých platených lekciách (3 pre Lego). Cena za lekciu natrvalo pre jednu osobu je 9 €. Programovanie je možné vo virtuálnom prostredí, ale iba na oficiálnom virtuálnom robotovi (dva motory na pohyb, 1 motor na rameno, ultrazvukový, dotykový a svetelný senzor) a iba pomocou blokov. 


GearsBot (NOVINKA 2022 - 3D, super a zadarmo)

https://gears.aposteriori.com.sg/ - perfektný simulárot robota s možnosťou úpravy prostredia a aj robota s viacerými senzormi, ktorý sa používa aj na Softvérovej výzve súťaže FIRST Global 2022. Prostredia a robotov si môžete vytvoriť alebo načítať z prednastavených projektov (napr. súťaž WRO, FLL či sumo). Načítať je možné aj arénu, do ktorej sa dajú nahrať až 4 rôzne roboty. Simulátor berie do úvahy aj fyzikálne zákonitosti reálneho sveta (zotrvačnosť, nepresnosť,...). Na programovanie sa dá využiť blokové programovanie alebo Python. Programy sa neuchovávajú na žiadnom servery, treba si ich ukladať na vlastný počítač a opätovne uploadovať do systému. Jedná o OpenSource a je úžasne univerzálny, ľahko teda predčí platené VRT alebo RVW (viď nižšie). FAQ/help.



OpenRoberta (2D, super a zadarmo)

https://lab.open-roberta.org/# - multiplatformový online blokový jazyk NEPO s úžasne jednoduchým simulátorom robota EV3, NXT, micro:bit ale aj množstvo iných robotických platforiem. Kódovať sa dá v blokoch, ale je možné si zobraziť prepis kódu v Phytone (tu sa nedá editovať, ale dá sa stiahnuť). Umožňuje simulovať kocku, sledovať hodnoty zo senzorov a aj vložiť vlastné prostredie. Celý simulátor je úplne zadarmo. Nevýhodou bolo, že simulačný 2D robot je nemenný a má len jeden svetelný senzor. Pozor zmena (okolo roku 2020): simulačnému robotovi sa dajú dopĺňať a meniť senzory (ultrazvukový na štyroch rôznych pozíciách, až 4 svetelné vedľa seba smerované nadol). Taktiež pribudli simulačné prostredia, vlastné je samozrejmosťou, prekážky si môžete vytvoriť priamo v simulačnom prostredí, ktoré si celé môžete downloadnúť.


Microsoft MakeCode

https://makecode.mindstorms.com/#editor - nová online platforma umožňujúca úplnú simuláciu EV3 kocky so senzormi aj s motormi. Umožňuje programovanie v blokovom jazyku ale aj priamo v JavaScript-e. Vytvorený program sa musí stiahnuť priamo do kocky. Prostredie je zadarmo.


Emulátor robota Edison 

https://scratch.mit.edu/projects/89420381/#editor - malý emulátor robota Edison vytvorený a publikovaný v Scratch-i.


Virtual Robotics Toolkit (VRT)

https://www.virtualroboticstoolkit.com/download_links - dokonale prepracované 3D virtuálne prostredie pre dizajnovanie a programovanie Lego robotov. 15 dňový trial, potom 50 $ pre 1 počítač užívateľa resp. 200 $ pre 10 počítačov. Toto prostredie poskytuje absolútne dokonalú možnosť simulácie. Nejedná sa o jednoúčelové prostredie. Lego robotov do VRT môžeme dizajnovať priamo alebo nahrať z Lego Digital Designer. VRT umožňuje využiť aj vstavané prostredia pre line followera, sumo zápasy, presné prostredia zo súťaží First Lego League a World Robot Olimpiad. Virtuálnych robotov môžeme programovať priamo cez NXT-G alebo EV3-G (originál softvér od lega). Kompletné videonávody nájdeme na oficiálnej stránke alebo aj na https://builderdude35.com/virtual-robotics-toolkit.


QEV3Bot simulator

https://sites.google.com/site/qev3bot/qev3bot-simulator - detailný realtime simulátor pre EV3 robota s jazykom RobotC aj s návodom na stavbu univerzálneho robota.


Robot Virtual World (RVW) 

https://www.robotvirtualworlds.com/- kompletné 3D simulačné prostredie pre platformu Lego, Vex, Tetrix ale aj pre špeciálne prostredie Virtual Brick. RVW je vytvorený prioritne pre jazyk RobotC, ale je kompatibilný s EV3-G, NXT-G a LabView. Dajú sa v ňom programovať virtuálne ale aj reálne roboty. Predáva sa samostatne pre jednotlivé platformy - 49 $ pre 1 užívateľa, 149 $ pre 6 užívateľov a 299 $ pre 20 užívateľov na 1 rok, za trvalú licenciu sú samostatné príplatky (30, 150 a 300 $). Návody nájdeme na oficiálnej stránke. Riadia sa heslom "No robot, No problem!"


RoboSim v prostredí C-STEM Studio

Výborný free nástroj na programovanie a simuláciu práce s robotmi Linkbot ale samozrejme aj Lego Mindstorms EV3/NXT. Informácie o RoboSim nájdete na https://c-stem.ucdavis.edu/studio/robosim a celé štúdio C-STEM Studio si môžete stiahnuť na https://c-stem.ucdavis.edu/downloads. Virtualizáciu poskytuje aj samotné RoboBlockly.


Robot Mesh Studio (pre robota VEX)

https://www.robotmesh.com/studio/5bf1f385eefed01335f4219f - online programovacie prostredie pre robota VEX s manuálom. Táto časť Robot Mesh Studia je vypracovaná v rámci projektu Hour of Code. 3D simulátor s robotom Mimic sa ovláda programom v jazyku Blockly. Dá sa vygenerovať aj riadkový zdrojový kód, ktorý je ale neupravovateľný. Prostredie je zadarmo.


Taktiež je možné simulovať správanie robota Bee-BotDobot a NAO priamo v ich programovacích prostrediach .


Základy robotiky na základnej škole
2017-2024
LEGO® je ochranná známka skupiny spoločností LEGO, ktorá túto stránku nesponzoruje, neautorizuje ani nepodporuje.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky